30 marca br. w Katowicach będziemy obchodzić Dzień Węgierski. Na uczestników czeka wiele atrakcji, a wśród nich wernisaż wystawy „1956. Polska – Węgry. Historia i Pamięć”, odsłonięcie tablicy upamiętniającej mieszkańców Katowic, którzy pomogli Węgrom podczas Rewolucji Węgierskiej oraz koncert „Polacy-Węgrom”. Wydarzenia te odbywają się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.
Już 30 marca Polacy będą mieli okazję zasmakować odrobiny historii i kultury Węgier oraz poznać wspólną przeszłość tych narodów, która tak wyraźnie przełożyła się na trwającą do dziś przyjaźń i solidarność polsko-węgierską. W programie Dnia Węgierskiego w Katowicach jest m.in.: wernisaż wystawy „1956. Polska - Węgry. Historia i pamięć” (Akademia Muzyczna, ul. Zacisze 3), a o godz. 14.30 odsłonięcie tablicy upamiętniającej mieszkańców Katowic pomagających Węgrom w 1956 r. (Plac Doktora Józefa Rostka).
Z kolei o godz. 19.00 odbędzie się uroczysty koncert „Polacy-Węgrom” (Akademia Muzyczna, ul. Zacisze 3). Najpierw zagrają János Bálint (węgierski flecista) oraz Magdalena Duś (fortepian). Będzie można usłyszeć kompozycje twórców takich, jak: Béla Bartók – Suite Paysanne Hongroise, Zoltán Kodály – Epigramme, Łukasz Woś – Suita nr. 2 na flet i fortepian, Franz Liszt - Rapsodia Węgierska nr. 2 w aranżacji na flet i fortepian. W drugiej części koncertu wystąpi grupa Etnos Ensemble. Styl prezentowany przez zespół to zderzenie rożnych kultur Europy, który opiera się na własnych aranżacjach tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, rosyjskiej, francuskiej, a także żydowskiej. W repertuarze zespołu znajdują się znane utwory jak na przykład Jovano Jovanke, Ajde Jano, Odessa. Jednak najsilniejszymi punktami koncertu są zawsze inspirowane wpływami ludowymi z całego świata kompozycje członków zespołu.
Organizatorami wydarzenia są: Miasto Katowice, Katowickie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Henryka Sławika i Józsefa Antalla, Stowarzyszenie Współpracy i Przyjaźni Katowice – Miskolc i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.
Patroni honorowi: Minister Zasobów Ludzkich Węgier Zoltán Balog oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremier Piotr Gliński.
Więcej informacji na stronie www.kulturawegierska.pl lub fanpage’u Węgierskiego Instytutu Kultury https://www.facebook.com/hunginst/.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://waq.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wegierskie-swieto-w-katowicach